Genel

Duvar Kağıdı Uygulaması

Duvar kağıdı uygulaması ile, evinizin ya da işyerinizin duvarlarını birkaç dakika içinde sıkıcı bir görüntüden muhteşem bir görünüme dönüştürebilirsiniz. Tarzınızı ve istediğiniz desen duvar kağıdını satın almadıysanız internet mağazamızdan hemen sipariş verebilirsiniz. Yada aldıysanız şimdi sıra duvarlarınızı kaplamaya geldi. Evinize duvar kağıdını nasıl yerleştireceğinize dair adım adım kılavuz için lütfen yazımızı okumaya devam edin.

Bu kılavuzda Duvar kağıdı uygulaması için size aşağıdakileri nasıl yapacağınız konusunda yol göstereceğiz:

  • Duvar kağıdını doğru uzunluklarda ölçün ve kesin

  • Duvara yapıştırıcı sürün

  • Duvarlarda ve köşelerde düz ve pürüzsüz bir yüzey elde etmek için uzunlukları asın

  • Radyatörler, pencereler, ışık anahtarları, prizler ve kapı çerçeveleri gibi garip alanlara müdahale edin

  • Duvar kağıdınızı yapıştırın.
duvar-kagidi-3d-kaplama-964

 

Duvar Kağıdı Uygulamasına Başlamadan Önce

Ugulamaya başlamadan önce yapmanız gerekebilecek bazı durumlar vardır. Duvarlarınızın duvar kağıdına tamamen hazır olduğundan emin olmak için listemize göz atın. Bu kılavuz ve duvar kağıdının nasıl uygulanacağına dair ipuçlarıyla, mümkün olan en iyi kaplamayı elde edecek ve projenin ilerleyen aşamalarında kötü sürprizlerden kaçınacaksınız.

Mevcut duvar kağıtlarından herhangi birini kaldırdınız mı?

Bunu yapmak pürüzsüz bir yüzey elde etmenizi sağlayacak ve yeni duvar kağıdını astığınızda hava kabarcıklarının ve kırışıklıkların oluşmasını önleyecektir. Duvar kağıdının nasıl kaldırılacağına ilişkin kılavuzumuz  bu görevde size yol gösterecektir.

Duvarlarınız yeni sıvalı mı?

Eğer öyleyse, bunları duvar yalıtım malzemesiyle kapattınız mı? Duvar boyutu olarak da bilinen duvar yalıtım malzemesinin uygulanması, duvarın gözenekli yüzeyini kapatır ve duvar kağıdı macununun yapışmasını artırır. Bununla birlikte duvar kağıdının kaymasına da yardımcı olur. Desenleri eşleştirirken veya pencere girintileri gibi garip alanlara asarken kullanışlıdır.

Duvarları astar kağıdıyla kapladınız mı?

Astar kağıdının asılması, yeni duvar kağıdının asıldığında küçülmesini önler. Bu nedenle kağıt boyları arasında boşluklara neden olur. Ayrıca duvarlarınızda lekeler veya yüzeyde küçük kusurlar varsa astar kağıdı asmak isteyebilirsiniz. Bu nedenle bunu gizlemeye yardımcı olacaktır.

Yeterli duvar kağıdınız var mı?

Duvar kağıdını yapıştırmak istediğiniz duvarların yüksekliğini ve uzunluğunu ölçün. Bunu yaparken pencereleri ve kapıları da ölçün. İsraf için ekstra izin verin. %10 ekstra ücret öneriyoruz ve açılmamış rulolar iade edilebilir (şartlar ve koşullara bakın). Ayrıca, geniş tekrar desenli kağıt kullanırken ekstra miktara izin verin. Desen tekrarı genellikle rulo etiketinde veya ürün bilgisinde belirtilir.

Tüm duvar kağıdı ruloları aynı parti numarasına mı sahip?

Renkler ve bazı durumlarda kaplama partiler arasında farklılık gösterebilir. Bu nedenle tüm ruloların etiketinde aynı parti numarasının yazılı olduğundan emin olun.

Duvar kağıdını nasıl asacağınızı planladınız mı?

Desen yatay olarak asılmasını gerektirmediği sürece duvar kağıdını dikey olarak asmanızı öneririz. Astar kağıdının üzerine asılacaksa astar kağıdının ters yönünde asılması, dikişlerin aynı yere düşüp çıkıntı oluşturmayacağı anlamına gelir.

Duvarlarda herhangi bir sabitleme var mı?

Eğer öyleyse, kağıtlamadan önce bağlantı elemanlarını sökün ve dübelleri yerinde bırakın. Bir kibrit çöpünü (kafası kırılmış halde) fişe iterek her birinin konumunu işaretleyin. Deliği bulup daha sonra yeniden kullanabilmeniz için biraz bırakın.

Duvar Kağıdı Nasıl Uygulanır

ÖNCE GÜVENLİK

  • Yapıştırıcıları, kimyasalları veya makasları çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın

  • Duvar kağıdı yapıştırıcılarının uygulanması ve kurutulması sırasında daima iyi bir havalandırma sağlayın.

  • Merdiven boşluğunun etrafına uygulama işlemi yapıyorsanız, yüksek duvar kağıdıyla yüksekte çalışacağınız için birinden size yardım etmesini isteyin.

Aşama 1

Duvar kağıdı uygulaması için duvarlar temiz, kuru, sağlıklı, düz veya pürüzsüz olmalıdır.

Alçı, alçıpan veya ahşap üzerine duvar kağıdı yapıyorsanız, duvarın duvar kağıdını iyi kavraması için bir gün önce genel bir astar uygulayın.

Duvarlarınız parlak veya ipek boyayla kaplıysa, bunları zımparalayın ve ardından tekrardan genel bir astar uygulayın.

Bunun yerine mat boyayla kaplanmışlarsa, kabartma tozu içeren bir temizlik ürünüyle yıkayın. Duvar kağıdını yapıştırmadan önce duvarların 24 saat kurumasını bekleyin.

Aşama 2

Şimdi hazır karışım yoksa macununuzu (yapıştırıcınızı) hazırlamanın zamanı geldi. Üreticinin talimatlarına bakın.

Aşama 3

Bir yapıştırma fırçası veya rulo ile, duvar kağıdı macununu az önce çizdiğiniz dikey çizgiden başlatın. Yukarıdan başlayıp rulonun genişliği boyunca aşağıya doğru ince, eşit bir tabaka halinde duvara uygulamaya başlayın. Tavana ulaşmak için bir merdiven kullanın.

Aşama 4

Duvar kağıdını dikkatlice duvara yaslayın ve şeridin dikey işarete göre hizalamasını iki kez kontrol edin. Hava kabarcıklarını ve kırışıklıkları düzeltmek için duvar kağıdını kenarlara kadar pürüzsüzleştirin.

“Duvarı yapıştırın” duvar kağıdının yerini değiştirmek kolaydır. Şerit istediğiniz gibi konumlandırılmamışsa, yavaşça çıkarın ve yeniden konumlandırın.

Aşama 5

Üst ve alt kısımdaki fazla kağıdı bir kesme bıçağı ve bir cetvelle kesin. Dikişleri bir dikiş rulosu ile düzleştirin. Ardından dikişlerin her seferinde aynı hizada olduğundan emin olarak duvarın geri kalanı için tekrarlayın.

Aşama 6

Herhangi bir anahtarın veya prizin çevresini duvar kağıdıyla kaplamak için bunları duvar kağıdı şeridiyle örtün. Çevrelerini kesmek için kesme bıçağını kullanın.

duvar kağıdı uygulaması aşama 1

 

Duvar Kağıdı Uygulaması için en iyi ipuçları

Özel bir duvar oluşturmak istiyorsanız ve yalnızca bir duvara veya köşeye duvar kağıdı uygulamayı tercih edebilirsiniz. Asacağınız son şeridi duvarda bulunan şeridin yanına hizalayın. Düzeltin ve fazla kağıdı kesmek için köşe çizgisini yavaşça takip edin.

Açılı bir duvar kağıdı uyguluyorsanız, duvar kağıdını daha pürüzsüz hale getirebilirsiniz. Köşe çizgisini yavaşça yeniden oluşturun ve duvar kağıdını duvara yapıştırın. Bununla birlikte duvarı duvar kağıdıyla kaplamaya devam edin.

duvar kağıdı uygulaması aşama 2

Aşama 7

Kapı ve pencerelerin etrafına duvar kağıdı uygulamak için açıklıkları duvar kağıdı şeridiyle kapatın. Açıyı parmağınızla işaretleyin ve fazla kağıdı kesmek için makas kullanın. Pencere veya kapı kasasında fazladan santimetre bırakmaya dikkat edin. Duvar kağıdını parmağınızın bıraktığı işaretten 45 ° açıyla kesin.

Bununla birlikte duvar kağıdını pürüzsüz hale getirin ve fazla kağıdı kesme bıçağıyla kesin.

duvar kağıdı uygulaması aşama 3

Aşama 8

Duvar kağıdını uygulamadan önce radyatörleri çıkabilirsiniz. Ancak bu işlemi yapamıyorsanız, yine de arkalarına duvar kağıdı uygulayabilirsiniz.

Tavandan veya pencere kenarından radyatör bağlantılarına kadar olan boyutu ölçün. Pencere çerçeveleri/tavan çevresindeki kesikler için 2 yada 3 cm ekleyin. Duvar kağıdının desenleri varsa, bunları bitişik şeritle hizalamak için gereken uzunluğu ekleyin.

duvar kağıdı uygulaması aşama 4

Aşama 9

 

Bir makas, cetvel yada bir kesme bıçağı kullanarak gerekli uzunluğu kesin ve duvara asın. Bununla birlikte radyatörün sabitleme yerlerinin çevresini düzeltin.

duvar kağıdı uygulaması aşama 5

Aşama 10

Boruların etrafına duvar kağıdı yapıştırmak için macunu duvara uygulayın. Ardından ihtiyacınız olan duvar kağıdı parçasını ölçüp kesin.

Duvar kağıdını borunun arkasına yerleştirin ve düzeltin.

Yapıştırma işleminiz artık mükemmel bir şekilde uygulanmıştır ve artık yeni duvar ekranınızın keyfini çıkarabilirsiniz .